Ankara'yı Keşfedin

Ankara, Türkiye'nin başkenti ve İstanbul'dan sonra en büyük ikinci şehridir. Türkiye'nin kalbi denebilecek kadar merkezi bir coğrafik konumda bulunan şehrin nüfusu 5 milyondan fazladır.

Ankara Türkiye'nin idari başkenti olmanın yanında aynı zamanda dev bir üniversite şehridir. Bu yüzden nüfusunun büyük çoğunluğunu devlet memurları ve üniversite öğrencileri oluşturur. Öte yandan, diplomatlar ve elçilik çalışanlarının oluşturduğu geniş bir topluluk da Ankara'da bulunur. Bu sebeple, Türkiye'nin başka şehirlerinde ulaşmanın daha zor olacağı ve her zevke ve tarza hitap edecek tiyatro, opera, bale, caz müzik konserleri, modern dans gösterileri, geleneksel ve modern alışveriş merkezleri, kafeler, restoranlar, barlar bazı hizmetlere ve olanaklara Ankara'da kolaylıkla ulaşmak mümkündür.

GORDION ANTİK KENTİ

Arkeolojik bulgulara göre Frigler, Gordion'a Hititlerin yıkılması sonucu MÖ 12. yüzyılın sonları gibi erken bir tarihte gelmiştir. Kazılarda gün ışığına çıktığı kadar en erken Frig yerleşim yerleri gündelik hayata ilişkin malzemeler içeren, hafif konstrüksiyonlu küçük evlerden oluşan köy karakterine sahiptir. MÖ 9. yüzyılda ise büyük bir dönüşüm gerçekleşir ve yerleşim, içinde büyük yapıların yer aldığı muazzam surlarla çevrili bir kale halini alır. Yerleşimdeki bu önemli değişim muhtemelen bu şekilde büyük inşaat projelerinin yapımını yürütebilecek merkezî bir Frig devlet yönetiminin oluşmasıyla açıklanabilir. 9. yüzyılın sonuna gelindiğinde, Frig kalesi birkaç inşaat evresinin ardından kazılarla açığa çıkartılmış olan yerleşim planına sahiptir. Güneydoğudaki ana kale kapısının hemen içerisinde üstü açık, büyük avlunun çevresinde dizili dikdörtgen binalar, saray alanını oluşturmaktadır.

Otelimize uzaklığı: 80 km

ANITKABİR

Anıtkabir, Türk Kurtuluş Savaşı'nın anıt mezarıdır, inkılapların lideri ve Türkiye'nin ilk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk, Ankara Anıttepe (eski adıyla Rasattepe). Ayrıca 4. Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel 1966 yılında ihtilal şehitliği bölümüne defnedilmiştir. 1973 yılından itibaren İsmet İnönü'nün mezarı da Anıtkabir'de bulunmaktadır. Anıtkabir'in yol, avlu ve şeref holü olmak üzere üç bölümü vardır. Yolun uzunluğu 180 m'dir. İki yanına aslan heykelleri, meşaleler ve servi ağaçları dikilmiştir.

Otelimize uzaklığı: 7,9 km

ANADOLU MEDENİYETLER MÜZESİ

Anadolu Medeniyetleri Müzesi; Ankara'nın Altındağ ilçesinde bulunan bir tarih ve arkeoloji müzesidir. Müzede, Anadolu'da yaşamış olan uygarlıklardan geriye kalan arkeolojik eserler kronolojik olarak sergilenmektedir.

Otelimize uzaklığı: 8,9 km

ROMA HAMAMI

Ankara Roma Hamamı, Ankara'nın Altındağ ilçesinde, Ulus Meydanı'ndan Yıldırım Beyazıt Meydanı'na uzanan Çankırı Caddesi üzerinde yer almaktadır. 3. yüzyılda Septimius Severus'un oğlu Roma İmparatoru Caracalla tarafından sağlık tanrısı Asklepios adına yapılmıştır. Maddi destek, şehrin en zenginlerinden Tiberius Iulius Iustinianus tarafından sağlandı. Bugün Roma Hamamı olarak adlandırılan bu platform, Roma Çağı kalıntıları (kısmen Bizans ve Selçuklu katları) ve altında Frig Dönemi yerleşimi olan bir höyüktür.

Otelimize uzaklığı: 8,7 km

KOCATEPE CAMİ

İstanbul'daki Selimiye Camii'nin mimari üslubundan ilham alan Kocatepe Camii, Ankara'nın en büyük camisidir. 1967-1987 yılları arasında Kızılay'da Kocatepe Mahallesi'nde inşa edilmiş olup, büyüklüğü ve belirgin konumu onu Ankara'nın hemen her yerinden görülebilecek bir simge haline getirmiştir. Cami görkemli bir kubbe ve minarelere sahip.

Otelimize uzaklığı: 6,2 km

HACI BAYRAM-I VELİ CAMİ

Hacı Bayram-ı Veli veya Hacı Bayram Veli (1352 - 1430) bir Türk din âlimi, şair, mutasavvıf ve Bayrami tarikatının kurucusuydu. Hacı Bayram, Ankara ilinin küçük bir köyünde doğdu ve İslam âlimi oldu. Aldığı tasavvuf eğitimiyle hayatı değişti. Ankara'da bugün türbesi ve camisinin bulunduğu yere bir tekke yaptırdı. Emir, Bayram'ın başarılı öğretimi ile popüler oldu.

Otelimize uzaklığı: 8,8 km

ETNOGRAFYA MÜZESİ

Ankara Etnografya Müzesi, Türk medeniyetlerinin kültürlerine adanmış bir etnografya müzesidir. Müze, Atatürk'ün İtalyan heykeltıraş Pietro Canonica'nın 1927 tarihli atlı bronz heykelinin önünde yer almaktadır. Anadolu Etnografya Müzesi, bir müzede Türk - İslam dönemi eserleri sergilenmektedir. Müze, son dinlenme yeri olan Anıtkabir'in inşası sırasında 21 Kasım 1938'den 10 Kasım 1953'e kadar Mustafa Kemal Atatürk'ün lahdine geçici olarak ev sahipliği yapmıştır..

Otelimize uzaklığı: 7,4 km